طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کودک اهمیت زیادی برای والدین دارد. بطورکلی کودکان وقت زیادی از روز را در اتاق خود می­گذرانند. این گذران وقت می تواند تاثیر خیلی زیادی در روحیه و خلقیات آنها داشته باشد. پس بهتر است دکوراسیون اتاق کودک طوری طراحی گردد که با سن و روحیات او تناسب داشته باشد. برای داشتن یک اتاق کودک با طراحی مناسب باید با قوانین و نکات مهمِ دکوراسیون داخلی اتاق کودک آشنا شوید.

چطور اتاق کودک را برای ورزش و سرگرمی طراحی کنیم؟

اتاق کودک جایی برای رشد، استراحت، بازی و مطالعه است. پس بهتر است قبل از انتخاب یک دکوراسیون خیره کننده به نیازها و حفظ سلامت کودک فکر شود. طراحی اتاق کودکان علاوه بر تختخواب و کمد باید دارای فضایی برای بازی، خلاقیت و یادگیری باشد. در طراحی اتاق کودک باید سعی بر این باشد که یک فضای سرگرم کننده ایجاد کنید. وسایل را مطابق با نیازتان انتخاب کنید و از چشم و هم چشمی بپرهیزید.

طراحی دکوراسیون اتاق کودک

طراحی محوطه بازی در اتاق کودک

مثلا می توانید یک دیوار سنگ نوردی کوتاه یا یک محوطه ماسه در اتاق تعبیه کنید. اینکار کودکان را به ورزش وادار می­کند و باعث تخلیه انرژی آنها می­شود.

یک کتابخانه کوچک با ارتفاع کم طراحی کنید.

هرچه کودک بزرگتر می شود نیاز او به مطالعه و نگهداری کتابها بیشتر می شود. در طراحی دکوراسیون اتاق کودک حتما قفسه های کتاب را به عنوان بخش جدایی ناپذیر از چیدمان اتاق قرار دهید. با اینکار کودک به مطالعه تشویق می شود و فرهنگ کتابخوانی از همان سنین پایین در او نهادینه می شود.

طراحی کتابخانه در اتاق کودک

فضایی برای نگهداری کتاب و مطالعه کودک

برای انتخاب کاغذ دیواری و رنگ دیوارها از القای رنگی دخترانه و پسرانه پرهیز کنید. یک پالت رنگی مناسب انتخاب کنید. برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک بهتر است از رنگ و یا کاغذ دیواری­های ضد حساسیت ابریشمی استفاده کنید. می توانید با طراحی یک فضا روی دیوار برای نقاشی، حس خلاقیت او را افزایش دهید.

انتخاب مناسب رنگ اتاق کودک

انتخاب مناسب رنگ و کاغذ دیواری در اتاق کودک

وسایل اتاق را اصولی انتخاب کنید.

وسایل اتاق کودک را منعطف با رشد او انتخاب کنید. مانند میز، تخت و مبلمانی که براحتی تبدیل و قابل استفاده برای کودک و نوجوان می گردند. با اینکار در دراز مدت در بودجه خود صرفه­‌جویی می­کنید و با رشد کودک نیازی به تعویض وسایل او ندارید.

در دکوراسیون داخلی اتاق کودک سعی کنید گوشه های تیز وسایل را گرد طراحی کنید تا برای کودک نوپا خطرناک نباشد. و یک محیط امن را برای او محیا کنید.

نقش دوربین مداربسته و نورپردازی در اتاق.

دوربین­های مداربسته در اتاق کودک امنیت خاطر شما را هنگامی که کودک خواب یا در حال بازی است فراهم می­کند. بنابراین می­توانید به راحتی به انجام امور منزل بپردازید. طراحی دکوراسیون اتاق کودک باید طوری صورت گیرد که بتوان کودک را در همه نقاط اتاق مشاهده کرد.

نورپردازی اتاق کودک

نوپردازی در اتاق کودک

در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کودک استفاده از چراغ­های کم نور هالوژن بسیار اهمیت دارد. زیرا هنگامی که کودک از خواب بیدار می­شود با تاریکی کامل روبرو نمی­شود. اینکار باعث می­شود ترس از تاریکی در کودک کمتر شود.

دکوراسیون اتاق کودک مانند دکوراسیون اتاق خواب بزرگترها باید بطور اصولی طراحی شود. با توجه به نکات گفته شده می توانید یک محیط امن و آرام برای کودک خود فراهم کنید. و کودکی مستقل، خلاق و پر شور پرورش دهید.