اتاق خواب یکی از قسمتهای مهم خانه است و امن ترین بخش یک خانه به حساب می‌آید. به همین خاطر دکوراسیون و چیدمان آن اهمیت زیادی پیدا می‌کند. با یک طراحی دکوراسیون اصولی می‌توان اتاق خواب را به گوشه دنجی برای استراحت، مطالعه، تماشای فیلم و …تبدیل کرد. برای داشتن یک اتاق خواب راحت و آرامش بخش میتوانید از نکاتی که ما برای شما خواهیم گفت استفاده کنید.

مدرنیسم به «زیبایی تابع کارایی است» معتقد است. این شعار یعنی مهم‌ترین عنصر در محیط، کاربرد یک وسیله است نه ظاهر آن. اما این جمله به این معنی نیست که سبک دکوراسیون مدرن به زیبایی اهمیت نمی‌دهد. بلکه فقط از به ‌کاربردن تزئینات اضافی پرهیز می‌کند و زیبایی را در سادگی خلق می کند. خطوط مستقیم و مشخص در وسایل و مبلمان، فضای باز زیاد در اتاق، از عناصر مهم این نگرش هستند.

در این مقاله ترفندهایی برای دکوراسیون اتاق خواب بیان می‌­کنیم تا در عین زیبایی، کارایی زیادی نیز داشته باشد.

1- استفاده از فرش

 فرش در دکوراسیون اتاق خواب

انتخاب فرش مناسب

فرش ها به فضا بعد می دهند. استفاده از یک فرش در اندازه مناسب می تواند حس امنیت اتاق خواب شما را بیشتر کند. همچنین در زمستان که کف اتاقها سرد و خشک می شود وجود یک فرش گرمای بیشتری به اتاق می بخشد. برای داشتن یک دکوراسیون خیره کننده فرشها را متناسب با پالت رنگی اتاق انتخاب کنید. فرشهای وینتیج یا کهنه‌­نما می­تواند گزینه مناسبی برای دکوراسیون اتاق­های خواب با سبک مدرن باشد.

2- استفاده از آباژور و ریسه نور در دکوراسیون اتاق خواب

نورپزدازی در چیدمان اتاق

استفاده از آباژور و نور غیر سقفی

نورپردازی اصولی می­تواند فضای اتاق خواب شما را سرشار از آرامش کند. نور غیرمستقیم یکی از مهمترین قسمت­های دکوراسیون اتاق خواب محسوب می­شود. علاوه بر لوستر موجود در اتاق، از نورهایی مثل آباژور، نورهای مخفی و یا ریسه های کم نور استفاده کنید. با اینکار نور را به اطراف پراکنده می­کنید و موقع استراحت نور سقف چشمانتان را اذیت نمی کند.

3- یک گوشه دنج با صندلی ایجاد کنید.

طراحی داخلی خواب مستر

استفاده از صندلی و میز در اتاق خواب

می توانید یک نیمکت در پایین تخت خود داشته باشید تا دکوراسیون اتاق خواب شما را تکمیل کند. یک صندلی زیبا و راحت در کنار پنجره در نظر بگیرید. جایی را برای خود تعبیه کنید که بتوانید کتاب بخوانید و از منظره بیرون لذت ببرید. یک میزگرد کوچک نیز می­‌تواند دکور شما را کامل کند. در طراحی دکوراسیون خواب مستر نیز به دلیل متراژ بالا چنین فضایی در نظر گرفته می‌شود.

4- استفاده از بالش پر

طراحی دکوراسیون خواب مدرن

استفاده از بالش پر

روی تختخواب خود از شش یا هفت بالش پر استفاده کنید و آنها را با سلیقه خود در رنگهای متفاوت روی تخت بچینید تا جذابیت بیشتری پیدا کند. دکوراسیون اتاق خواب باید حس گرمی و لطافت را به همراه بیاورد. پالش­‌های پر علاوه بر جذابیت بصری، این حس گرما و لطافت را به شما القا می­‌کند.

5- انتخاب رنگ ملایم در دکوراسیون اتاق خواب

برای رنگ دیوارهای اتاق خواب از یک پالت رنگی ملایم استفاده کنید تا دست شما را برای انتخاب وسایل اتاق و رنگ آنها باز بگذارند. رنگ هایی مثل سفید، آبی، خاکستری و… میتوانند جز انتخابات شما باشند. سعی کنید برای رنگ دیوارها از قانون 60-30-10 استفاده کنید. 60 درصد از رنگ اتاق، مانند دیوارها یا کف را از رنگ اصلی، که معمولا رنگهای خنثی هستند استفاده کنید. 30 درصد را به مکمل رنگ اول و ده درصد را به یک رنگ متضاد اختصاص دهید. تا در نهایت به یک دکوراسیون هارمونیک دست پیدا کنید.

6- استفاده از پرده های لوکس

اتاق خواب به سبک مدرن

استفاده از پرده‌های بلند و ضخیم

پرده ها می توانند یک هارمونی با رنگ دیوارها و یا وسایل شما بوجود آورند. اگر تمایل دارید دکوراسیون اتاق خواب شما لوکس به نظر آید بهتر است از پرده‌­های بلند استفاده کنید. پرده‌های دولایه می تواند نور اتاق را در طول روز کنترل کند. لایه رویی پرده­ها می­تواند از جنس کتان یا مخمل، و لایه دوم از جنس تور باشد.

7- استفاده از پرده تاج تخت چیدمان اتاق خواب

پرده های بالای تاج تخت به لوکس بودن فضای اتاق شما کمک می کند و یک دیزاین شاهانه را برای شما به ارمغان می آورد. تاج تخت نشان از لوکس وکلاسیک بودن سبک دکوراسیون اتاق خواب شما دارد. پس اگر به سبک دکوراسیون مینیمال علاقه دارید از تاج تخت استفاده نکنید. نمونه­‌‎های ساده و مدرن پرده‌­های تاج تخت برای دکوراسیون سبک مدرن نیز می­تواند استفاده شود.

جمع بندی: اتاق خواب امن ترین بخش یک خانه به حساب می آید. توجه به دکوراسیون اتاق خواب می‌تواند گوشه دنجی برای استراحت، مطالعه تماشای فیلم مورد علاقه تان و … مهیا سازد. برای داشتن یک اتاق خواب راحت و آرامش بخش میتونید از 7 ترفند ذکر شده در بالا استفاده کنید. و همچنین نکاتی در مورد دکوراسیون اتاق کودک را در مقالات ما بخوانید.

منبع: apartment therapy